مهمانپرست:‌ خروج نیروهای خارجی راه حل بحران افغانستان است


تهران- 'رامین مهمانپرست' سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شنبه شب در باره امضای پیمان راهبردی میان امریكا و افغانستان گفت:‌ خروج نیروهای خارجی راه حل استقرار صلح و امنیت در افغانستان است.


 به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه ،مهمانپرست افزود: جمهوری اسلامی ایران نگرانی خود را از امضای پیمان همكاری های راهبردی بین آمریكا و افغانستان اعلام می دارد.

وی اظهار داشت: وجود ابهام در وضعیت آینده پایگاه های نظامی آمریكا در افغانستان و عدم شفافیت در نحوه وظایف امنیتی آمریكا از محورهای نگرانی ایران و كشورهای منطقه است.

مهمانپرست با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران معتقد است، استقرار صلح و امنیت در افغانستان با خروج كامل نیروهای خارجی و تعطیلی پایگاه های نظامی و از طریق انجام گفت وگوهای بین الافغانی در چهارچوب شورای عالی صلح امكانپذیر خواهد بود، افزود: امضای پیمان راهبردی افغانستان با آمریكا، نه تنها مشكلات امنیتی افغانستان را حل نكرده، بلكه همانند 10 سال گذشته روند نا امنی و بی ثباتی را در این كشور تشدید خواهد كرد.

پیمان راهبردی آمریكا و افغانستان چهارشنبه گذشته در كابل به امضای 'باراك اوباما' و

'حامد كرزی' روسای جمهوری آمریكا و افغانستان رسید.

این پیمان تحت عنوان 'موافقتنامه همكاری های درازمدت راهبردی بین افغانستان و ایالات متحده آمریكا' در هشت فصل تدوین شده است.

این رویداد نگرانی بسیاری از كشورها را برانگیخته است. در این میان كشورهای روسیه، چین، هند و پاكستان با ابرار نگرانی از امضای این پیمان، ملاحظات خود را به دو طرف اعلام كرده اند.

مجموعه‌ای از كشورهای همسایه و كمی دورتر روسیه، چین و بخشی از كشورهای آسیای ‌مركزی نگران محتوای عملیاتی این موافقتنامه هستند.

'سرگئی لاوروف' وزیر امور خارجه روسیه، دوشنبه گذشته در یك نشست خبری در مسكو گفت: 'با آنكه این مساله میان افغانستان و آمریكا است، اما روسیه می خواهد بداند كه آمریكا پس از سال ۲۰۱۴ تحت چه شرایطی در افغانستان باقی خواهد ماند'.

وی افزود: 'در مورد پیمان راهبردی میان افغانستان و آمریكا باید كشورهای منطقه اطلاعات كاملی داشته باشند، زیرا هر اتفاق در افغانستان می تواند كشورهای منطقه را متأثر سازد'.